Ip Kamera Önemi

1110797

Ip kameralar, gerek içerdikleri teknolojiyle, gerek fiyat-performans oranları ve kullanım kolaylıklarıyla günümüzde sıklıkla tercih edilmektedirler. Peki bir ip kamera seçerken hangi noktaları göz önünde bulundurmalıyız?

GÖRÜNTÜLEME HEDEFİ (BAKIŞ AÇISI VE GÖRÜNTÜLERDE İSTENİLEN AYRINTI):

Görüntülerde genel olarak bir bölgeyi ve insanların genel hareketlerini tespit etmeyi mi , yoksa yüksek detaylı görüntüleri mi hedefliyoruz ? Bu tespitleri yaptıktan sonra kameranın türü,yeri ve lensi ile ilgili karar vermemiz kolaylaşacaktır.

KAPSAMA ALANLARI

Belli bir bölge için bizi direk ilgilendiren alanlar,bu alanların sayısı ve birbirlerine olan mesafeleri gerekli ip kamera sayısı ve türleri hakkında seçimimizi etkileyecektir.

İÇ – DIŞ ORTAM

Görüntülenmesi istenen bölgenin iç ve dış ortamlarda olması, ortamın isli, kirli, tozlu olması ve vandalizme açık olması kamera seçimimize etki eden faktörlerden bir tanesidir.

AÇIK VEYA GİZLİ GÖZETİM

Görüntülemenin, açıkta görünecek şekilde konuşlandırılan kameralarla yapılması veya bazı özel nedenler ile gizli olarak yapılması kamera seçimini etkiler.

GÖRÜNTÜ KALİTESİ

Görüntü kalitesi, seçilecek kameranın belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. İsteklerimize göre uygun kamerayı seçmenin en basit yolu belirli bir bölgede farklı özelliklerdeki kameraların görüntülerini izleyerek  mukayese etmektir.Örneğin önceliğimiz,açık alanda hareketli nesneleri yakalamak ise, IP kamerada prograsif tarama teknolojisi kullanan kamera seçmemiz gerekmektedir.

ÇÖZÜNÜRLÜK

Görüntülemede ince ayrıntı gerekiyorsa megapiksel ve hdtv kameraları kullanmak en doğru seçeneklerden biridir.

SIKIŞTIRMA

Depolama kapasitesi kısıtlıysa standart bant genişliğinde tasarruf sağlayan h.264 sıkıştırma teknolojisini tercih etmek gerekir.

SES

Ses gerekiyor mu? Harici mikrofon ile mi yoksa kameranın üzerindenmi  ses kaydı gerekiyor? Bu soruların cevabı bize ses ile ilgili seçimimizi kolaylaştıracaktır.

AKILLI VİDEO ANALİZ

Akıllı video analiz programları ile desteklenen kamera veya  yazılımlar bize bant genişliği ve depolamada avantaj sağlayacağı gibi olaya dayalı kayıt yapma özellikleri ile de tüm monitörlerin sürekli canlı izlenmesi zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Bu yazı Ip Kamera tarafından oluşturuldu.
Bülent Bayraktar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir