Kamera Sistemi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1

Günümüzde kamera sistemlerinin kurulum ve uygulaması, basitmiş gibi görülse bile, bir kamera sistemi kurulurken dikkat edilmesi gereken detaylar fazladır. Kamera sistemlerinin kurulum aşamasında her detay, kaliteli bir görüntü ve sağlıklı bir kayıt sistemi için önemlidir.

Kamera sistemlerinin kurulumunda, kullanılacak kameranın teknik özellikleri ve kullanılacak yere göre uyumluluğunun yanı sıra kablo kalitesi, kayıt sisteminin kararlı çalışabilmesi çok önemlidir. Şu unutulmamalıdır ki, kayıtlara ulaşmak istediğinizde eğer ulaşamazsanız, büyük yatırımlarla alınmış sisteminizin hiçbir anlamı kalmamıştır.

Kamera sistemlerinde, kullanılacak kameraların ve kayıt sistemlerinin kalitesinin yanında kablo, konnektörler ve tüm görüntü taşıyıcılar önemlidir. Mükemmel görüntü kalitesine sahip çok pahalı bir kamera sistemi bilinçsiz bir kişi tarafından yanlış bir kablo kullanılarak kurulduğunda sonuç pek sevindirici olmayabilir. Kullanılacak kablonun uzunluğuna göre kullanılacak kablonun çeşidi özenle belirlenmelidir zira kısa mesafeli görüntü taşıyıcı kablolarla uzun mesafe görüntü taşıyıcı kablolar aynı özellikleri taşımazlar.

Kullanılacak mekanın ışıklandırması, ortam şartları ve kameranın pozisyonuna göre kesinlikle doğru özelliklerde bir kamera, doğru özelliklerde bir lens ve doğru özelliklerde görüntü taşıyıcı yardımcılar kullanılmalıdır.

Klasik video kayıt cihazları günümüzde artık yerlerini dijital kayıt cihazları ve bilgisayar tabanlı kayıt sistemlerine bırakmışlardır. Bu iki sisteminde kendilerine göre avantajları veya dezavantajları bulunur, dolayısı ile sistem satın alınmadan önce tercih doğru yapılmalıdır ki sistem verimliliği doğru yönde kullanılabilsin.

Günümüz teknolojisinde internetten görüntü transferleri çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Görüntü transferlerinde sağlıklı sonuç elde edilebilmesi birçok yardımcı teknoloji ile ölçeklendirilebilir. Genel olarak kullanılan internet görüntü transfer bağlantı şekli ADSL dediğimiz “Assimetric Digital Subscriber Line” yani “Asimetrik Sayısal Abone Hattı”dır. Tanımdaki “Asimetrik” kelimesi düşük yükleme, yüksek indirme hızını ifade eder, dolayısı ile kamera sisteminin kurulu olduğu bir yerdeki örn. 1024/256 kapasitesindeki bir bağlantı hızı sürekli bilgi gönderilmesi yapılacağı için 1024 Kbps olarak değil 256 Kbps olarak kabul edilmelidir.

İnternet üzerinden görüntü transferi uygulaması için ilk yapmanız gereken internet servis sağlayıcınızdan “STATİK IP” denilen sabit bir IP numarasına sahip olmanız. Statik IP numarasına sahip olmadan görüntü transferi yapılamaz mı ? sorunusun cevabı teknik anlamda EVET dir. Ancak internete her bağlandığınızda değişkenlik gösteren sisteminizin IP numarasına sahip olmanız gerekir. Bu çok zahmetli ve zor bir yöntem olduğundan internet üzerinden görüntü trnasferi uygulamalarında STATİK IP numaranızın olması önerilmektedir.

Kamera Sistemlerinin Önemi

guvenlik-kamerasi

Teknolojinin gelişimi hayatımızın her alanını etkilemeye ve değiştirmeye devam ediyor. Bu gelişim ve değişimler ile birlikte kendini sürekli olarak yenileyen alanlardan biri de güvenlik çözümleridir. Geleneksel güvenlik çözümlerinin artık istenilen verimi vermemesi ve yaşanan istenmeyen durumlar sonucunda bunların yerini hızla elektronik güvenlik sistemleri almaktadır.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan güvenlik sorununu aşma noktasında karşımıza birçok farklı teknolojik seçenek çıkmaktadır. Bunların içerisinde en çok talep gören ve güven veren çözüm şüphesiz ki kamera sistemleridir. İster iş yeriniz ister eviniz olsun; her türlü ortamda çevre şartlarına karşı dayanıklı ve güvenli çözüm üreten kamera sistemleri, uygun fiyatları ve kaliteli yapıları ile uzun ömürlü bir kullanım sağlayarak can ve mal güvenliğinizi korumaktadırlar. Montaj öncesi uzman teknik ekip tarafından yapılan keşif çalışmaları ile istediğiniz alanlar ölü noktalar kalmayacak şekilde koruma ve izleme altına alınmaktadır. Enerji verimliliği konusunda da oldukça yüksek bir verime sahip olan kamera sistemleri, enerji kesimi gibi istenmeyen durumlara karşı da kontrol paneli içerisindeki akü ile çalışmasına devam etmekte ve sizleri hiçbir şekilde mağdur etmemektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde; kamera sistemlerinin sadece yaşanabilecek kötü olaylar sonrasında değil öncesinde de hırsızlık gibi durumlara karşı caydırıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sizler için değerli ve güvende kalmasını istediğiniz alanları, elektronik kamera sistemleri ile gözünüz arkada kalmadan koruyabilir ve hayatınızın akışını olumsuz yönde etkileyebilecek olay ve durumlardan korunabilirsiniz. Bizler de Ip Kameraları 24 Güvenlik Sistemleri olarak sizlere yardımcı olmak için kaliteli ve güvenli çözümler üretmek adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve aklınıza takılan diğer sorular için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizi güvende hissedeceğiniz günler dileriz.

Ip Kamera Önemi

1110797

Ip kameralar, gerek içerdikleri teknolojiyle, gerek fiyat-performans oranları ve kullanım kolaylıklarıyla günümüzde sıklıkla tercih edilmektedirler. Peki bir ip kamera seçerken hangi noktaları göz önünde bulundurmalıyız?

GÖRÜNTÜLEME HEDEFİ (BAKIŞ AÇISI VE GÖRÜNTÜLERDE İSTENİLEN AYRINTI):

Görüntülerde genel olarak bir bölgeyi ve insanların genel hareketlerini tespit etmeyi mi , yoksa yüksek detaylı görüntüleri mi hedefliyoruz ? Bu tespitleri yaptıktan sonra kameranın türü,yeri ve lensi ile ilgili karar vermemiz kolaylaşacaktır.

KAPSAMA ALANLARI

Belli bir bölge için bizi direk ilgilendiren alanlar,bu alanların sayısı ve birbirlerine olan mesafeleri gerekli ip kamera sayısı ve türleri hakkında seçimimizi etkileyecektir.

İÇ – DIŞ ORTAM

Görüntülenmesi istenen bölgenin iç ve dış ortamlarda olması, ortamın isli, kirli, tozlu olması ve vandalizme açık olması kamera seçimimize etki eden faktörlerden bir tanesidir.

AÇIK VEYA GİZLİ GÖZETİM

Görüntülemenin, açıkta görünecek şekilde konuşlandırılan kameralarla yapılması veya bazı özel nedenler ile gizli olarak yapılması kamera seçimini etkiler.

GÖRÜNTÜ KALİTESİ

Görüntü kalitesi, seçilecek kameranın belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. İsteklerimize göre uygun kamerayı seçmenin en basit yolu belirli bir bölgede farklı özelliklerdeki kameraların görüntülerini izleyerek  mukayese etmektir.Örneğin önceliğimiz,açık alanda hareketli nesneleri yakalamak ise, IP kamerada prograsif tarama teknolojisi kullanan kamera seçmemiz gerekmektedir.

ÇÖZÜNÜRLÜK

Görüntülemede ince ayrıntı gerekiyorsa megapiksel ve hdtv kameraları kullanmak en doğru seçeneklerden biridir.

SIKIŞTIRMA

Depolama kapasitesi kısıtlıysa standart bant genişliğinde tasarruf sağlayan h.264 sıkıştırma teknolojisini tercih etmek gerekir.

SES

Ses gerekiyor mu? Harici mikrofon ile mi yoksa kameranın üzerindenmi  ses kaydı gerekiyor? Bu soruların cevabı bize ses ile ilgili seçimimizi kolaylaştıracaktır.

AKILLI VİDEO ANALİZ

Akıllı video analiz programları ile desteklenen kamera veya  yazılımlar bize bant genişliği ve depolamada avantaj sağlayacağı gibi olaya dayalı kayıt yapma özellikleri ile de tüm monitörlerin sürekli canlı izlenmesi zorunluluğunu ortadan kaldırır.